Fałszywe pozytywy testów na kokainę
Kokaina to substancja w przypadku której pytamy nie czy, ale ile ma domieszek. Część z nich zwiększa toksyczność, np. lidokaina, lewamizol czy stymulanty takie jak met/amfetamina lub nawet kofeina. Inne są zupełnie przypadkowe więc nie mają znanych interakcji, np. losowe farmaceutyki od leków przeciw przeziębieniu po środki przeciw malarii. Jeszcze inne nie są nawet aktywnymi substancjami, np. drobinki szkła które uszkadzają błony śluzowe i zwiększają powierzchnię wchłaniania kokainy.
Wszystkie te substancje można wykryć stosując zestaw odczynników do kokainy w połączeniu z testem na czystość kokainy typu TLC. Jednak stosunkowo trudne do identyfikacji są drugorzędne alkaloidy pochodzące z rośliny koki, które powodują fałszywe pozytywy testów Marquis i Liebermann. Chociaż same nie zwiększają ryzyka mogą zasugerować obecnosć znacznie bardziej niebezpiecznych składników.
- Benzoiloekgonina
- Metyloekgonidyna
- Tropakokaina
- Robadope wyklucza 2C, amfetaminę, MDA, PMA czy taurynę.
- Simon’s wyklucza MDMA, metamfetaminę, PMMA, katynony, w pewnym stopniu też lewamizol.
- Mecke wyklucza lidokainę, katynony i różne stymulanty.
- Liebermann wyklucza fenecytynę, efedrynę, lidokainę, lewamizol, metamfetaminę, katynony, dodatkowe alkaloidy z rośliny koki. Jeśli Liebermann zareaguje na pomarańczowo, może to oznaczać że obecne są benzoiloekgonina, metyloekgonidyna lub tropakokaina.
- Ehrlich wyklucza benzokainę, prokainę i tetrakainę.
- Morris potwierdza obecność kokainy.
Instrukcja testów na kokainę
Jak wyglądają fałszywe pozytywy testów na kokainę
Drugorzędne alkaloidy (benzoiloekgonina, metyloekgonidyna i tropakokaina) wpływają przede wszystkim na odczynniki Marquis oraz Liebermann. Odczynnik Marquis zmienia barwę na różowo/brzoskwiniową a Liebermann staje się pomarańczowy. Marquis z czystą kokainą nie powinien reagować wcale, a Liebermann pozostać żółty.
Odczynnik Liebermann może zabarwić się na pomarańczowo w przypadku obecności zanieczyszczeń z produkcji kokainy.
Obok można obejrzeć wyniki testów kolorymetrycznych wykonanych na próbce kokainy, która zawiera dodatkowe alkaloidy. Bez analizy laboratoryjnej nie sposób stwierdzić jakie są ich dokładne stężenia. Można podejrzewać że próbka nie zawiera szczególnie niebezpiecznych domieszek, ale warto to zweryfikować badaniem czystości kokainy testem typu TLC oraz testami na fentanyl.
Wyniki testów kokainy z dodatkowymi alkaloidami
Wynik testu Marquis z kokainą z dodatkowymi alkaloidami
Odczynnik Marquis znany jest z bardzo częstego powodowania fałszywych pozytywów przy testowaniu kokainy. Na ogół jego pomarańczowa barwa sugeruje obecność met/amfetaminy, jednak może też oznaczać zawartość dodatkowych alkaloidów z koki.
Aby upewnić się, że wynik testu Marquis jest fałszywie pozytywny, zalecamy użycie testów Robadope i Simon’s, które selektywnie sprawdzają zawartość met/amfetmainy.
Czym jest benzoiloekgonina?
Benzoiloekgonina jest metabolitem kokainy i jest wytwarzana w organizmie człowieka w wyniku metabolizmu kokainy. Kiedy ktoś spożywa kokainę, organizm rozkłada ją na kilka metabolitów, a jednym z nich jest benzoiloekgonina. Związek ten jest zwykle wykrywalny w moczu i jest często używany jako marker używania kokainy w testach narkotykowych. Oczywiście w samej kokainie znajduje się z innego powodu – podejrzewa się, że w wyniku nieprawidłowego przechowywania może powstać spontanicznie.
Czym jest metyloekgonidyna?
Metylokgonidyna jest związkiem pośrednim, który może powstawać podczas przetwarzania kokainy. Nie jest to naturalny składnik rośliny koki, ale raczej wynik procesów chemicznych związanych z przekształcaniem liści koki w kokainę.
Kiedy liście koki są przetwarzane w celu ekstrakcji kokainy, przechodzą kilka reakcji chemicznych. Metylokgonidyna może powstawać jako zanieczyszczenie podczas przekształcania alkaloidu kokainy w kokainę. Związek ten jest uważany za toksyczny i wiąże się z ostrymi skutkami palenia cracku, ponieważ jest często obecny w nadającej się do palenia formie narkotyku.
Czym jest tropakokaina?
Tropakokaina to kolejny alkaloid występujący w roślinie koki. Jest strukturalnie podobna do kokainy, ale ma zmodyfikowaną strukturę chemiczną. Tropakokaina ma właściwości pobudzające, podobnie jak kokaina, ale jej działanie jest ogólnie łagodniejsze. Występuje również w niższych stężeniach w liściach koki w porównaniu do kokainy. Chociaż tropakokaina jest obecna w roślinie koki, nie jest tak dobrze znana ani szeroko badana jak kokaina.
Uważa się, że psychoaktywne działanie tropakokainy jest słabsze niż kokainy.
Warto zauważyć, że roślina koki zawiera różne alkaloidy, a ich stężenia mogą się różnić w zależności od czynników, takich jak odmiana rośliny i warunki uprawy. Głównym alkaloidem będącym przedmiotem zainteresowania w kontekście rekreacyjnego zażywania narkotyków jest oczywiście kokaina.
Testy na kokainę
Najlepszy narkotest na kokainę to PRO Test Kokaina, który zawiera odczynniki Robadope, Simon’s, Mecke, Liebermann i Morris. Może on niezawodnie potwierdzić obecność kokainy oraz wykluczyć najczęstsze domieszki, zarówno psychaoktywne stymulanty (katynony, met/amfetaminę, kofeinę), jak i wypełniacze typu lidokaina, tetrakaina, prokaina, lewamziol i wiele innych. Do sprawdzenia % stężenia kokainy połącz odczynniki z testem na czystość kokainy (TLC).
Polecane testy na kokainę:
Wynik narkotestu nie oznacza, że próbka jest bezpieczna. Żadna substancja nie jest w 100% bezpieczna.