Reakcje testu Morris z ketaminą
Ketamina jest substancją spotykaną na ogół w anestezjologii, ale również na imprezach. Ze względu na swoje efekty dysocjacyjne w dawkach niższych niż ilość przeciwbólowa ketamina jest popularna w wielu krajach na czarnym rynku. W związku z niekontrolowanym obrotem problemem jest brak kontroli jakości. Dlatego ketaminę rekomendujemy sprawdzać testami kolorymetrycznymi.
W przeszłości popularne było sprawdzanie ketaminy odczynnikiem Mandelin, jednak nie jest to rzetelna metoda (więcej informacji w naszym artykule Czy odczynnik Mandelin jest rzetelny?). Obecnie rekomenduje się stosowanie odczynnika Morris, czyli zmodyfikowanego testu Scotta. Test Morrisa nie jest jednak zupełnie wolny od trudnych do prawidłowej interpretacji wyników, co opisujemy w poniższym artykule.
Możliwe wyniki testu Morrisa z ketaminą:
- Fałszywy negatyw
- Fałszywy pozytyw
- Fałszywy pozytyw sugerujący DCK
Wyniki testu na ketaminę Morris
Wyniki testu kolorymetrycznego mogą być czasem fałszywe, czyl fałszywie pozytywne lub fałszywie negatywne. To takie, które wskazują inny stan niż faktyczny, np. brak substancji lub obecność substancji, której nie ma. W przypadku testowania ketaminy jest to częsty problem z odczynnikiem Morris. Użycie zbyt małej lub zbyt dużej próbki może wskazać niewłaściwy wynik. Inny odczynnik który miewa problemy z ketaminą to Liebermann. Reaguje on bardzo słabym żółtym z ketaminą, trzeba go użyć stosunkowo dużo aby reakcja była jednoznaczna. W tym artykule skupiamy się na odczynniku Morris.
Fałszywe negatywy to inaczej wyniki, które wykazują brak substancji, mimo że tak naprawdę jest ona obecna. Odczynnik Morris jest bardzo czuły, jednak zastosowanie zbyt drobnej ilości (1-2 mg) może skutkować reakcją tak słabą, że można ją pomylić z negatywną. Na zdjęciu poniżej przedstawiamy porównanie reakcji ilości około 1, 5 i 2 mg. Dopiero około 5 mg jest odpowiednią próbką do 1 kropli odczynnika Morris A i 1 kropli Morris B.
Należy też pamiętać że test Morrisa wymaga mieszania przez 30 sekund, nie wystarczy jedynie dodać kropli A i kropli B.
Wyniki testu Morris z ketaminą
Wynik testu Morris z dużą próbką ketaminy
Inny rodzaj fałszywego negatywu to brak oczekiwanej reakcji przy jednocześnie wystąpieniu innej, niepożądanej zmiany koloru. Taka sytuacja często występuje przy zastosowaniu próbki większej niż 5 mg. Kolor może się okazać granatowy, a nie fioletowy, jaki ma główna oczekiwana reakcja Morrisa z ketaminą. Granatowa reakcja może sugerować obecność DCK lub etazenu, więc można mieć powody do niepokoju. W takim przypadku radzimy powtórzyć test ze znacznie mniejszą próbką.
Fałszywy pozytyw odczynnika Morris z ketaminą to fioletowa reakcja innych substancji niż ketamina. Przede wszystkim syntetyczne katynony są znane z takiego oddziaływania na odczynnik Morrisa. 4-CMC, MMC i podobne mogą, jeśli nie użyjemy dodatkowych testów, sugerować nam obecność w próbce ketaminy, nawet jeśli nie ma jej tam wcale.
- Mecke wyklucza mniej popularne dysocjanty, lidokainę, katynony i różne stymulanty.
- Froehde wyklucza pozostałości z syntezy, 2C-B, MDMA, inne stymulanty i niektóre dysocjanty.
- Liebermann wyklucza niektóre dysocjanty, 2C-B, MDMA.
- Morris potwierdza obecność ketaminy lub kokainy, katynonów, DCK, 2F-DCK czy FXE.
Instrukcja testów na ketaminę
Testy na ketaminę
Najlepszy narkotest na ketaminę to PRO Test Ketamina, który zawiera odczynniki Mecke, Froehde, Liebermann i Morris. Może on niezawodnie potwierdzić obecność ketaminy oraz wykluczyć najczęstsze zamienniki takie jak DCK czy FXE. Do sprawdzenia % stężenia ketaminy połącz odczynniki z testem na czystość kokainy (TLC).
Polecane testy na ketaminę:
Wynik narkotestu nie oznacza, że próbka jest bezpieczna. Żadna substancja nie jest w 100% bezpieczna.