Narkotyk Zombie – co to jest?
Narkotyk zombie to jedno z popularnych określeń, którymi media w sensacyjny sposób opisują niektóre środki odurzające. Mówiąc o substancjach psychoaktywnych zawsze zwracamy uwagę by unikać określeń potocznych i umownych, nawet takich jak utarte „używki”, „narkotyki”, „leki”, „dopalacze”. Precyzyjniej jest odnosić się do farmakologicznego podziału substancji, czyli przede wszystkim depresantów, stymulantów i psychodelików. Co ciekawe, wszystkie te grupy zawierają substancje określane mianem „narkotyków zombie”.
Na wstępie pragniemy zwrócić uwagę, że sensacyjne podejście utrudnia zrozumienie problemu. Używanie narkotyków jest raczej symptomem problemów społecznych niż jedynie oznaką osobistej porażki. Po substancje psychoaktywne sięga się aby zaspokoić konkretne potrzeby. Jeśli taką potrzebą jest zapomnieć o własnym istnieniu to jest to przede wszystkim świadectwo systemu społecznego, w którym żyjemy.
Stymulanty
W 2012 roku amerykańskie media opisały przerażający atak jednego z mieszkańców Florydy, który próbował odgryź twarz bezdomnego mężczyzny. Dziennikarze szybko zawyrokowali: to musi być „flakka”, czyli a-PVP, jeden z najmocniej stymulujących syntetycznych katynonów. Ta substancja nie została jednak wykryta w badaniu toksykologicznym sprawcy wspomnianego incydentu. Znaleziono jedynie ślady marihuany, która nie jest znana z powodowania agresji. Zamiast morderczego narkotyku winne były zaburzenia psychiczne.
Psychodeliki / kannabinoidy
Psychodeliki, czyli środki przede wszystkim potęgujące bodźce i doznania, również doczekały się miana „zombie”. Zwłaszcza mowa o syntetycznych kannabinoidach, czyli substancjach podobnie jak główny aktywny składnik konopi THC oddziałujących na receptory kannabinoidowe, jednak drastycznie mocniejszych (np. MDMB-CHMINACA). Niosą ryzyko zgonu a efekty mają tak silne, że z jednej stromny mogą skutkować atakiem psychozy a z drugiej zaśnięciem na stojąco. Wykryto je nawet w holenderskich coffeeshopach, więc z pewnością można się ich spodziewać też w polskich blokach.
Depresanty
W związku z trwającą w USA epidemią opioidową hasło „narkotyk zombie” zaczęto też stosować do opisywania osób pod wpływem depresantów z grupy środków opioidowych, takich jak fentanyl. W ostatnim czasie popularność też zyskuje nowa grupa opioidów – nitazeny. Ludzie pod wpływem silnych leków przeciwbólowych i ich pochodnych, w tym heroiny czy ksylazyny („tranq”), często zachowują się jakby byli ledwie przytomni. Dzieje się tak ponieważ starają się zażyć maksymalnie dużą dawkę aby czuć chemiczny błogostan ale jednocześnie niewystarczającą aby stracić przytomność.
W tym artykule skupimy się na fentanylu, o którym aktualnie w Polsce mówi się jako „narkotyku zombie”.
Śmiertelna dawka fentanylu
Co to jest fentanyl?
Fentanyl lek
Fentanyl to najsilniejszy stosowany w szpitalach lek przeciwbólowy, dziesiątki razy mocniejszy od morfiny. Dawka tego opioidu jest mierzona w mikrogramach, w związku z czym bywa stosowany w formie plastrów. Kontakt ze skórą jest wystarczający aby aktywna dawka substancji dostałą się do organizmu. Zdarza się, że recepty na plastry są wyłudzane i użytkownicy stosują je na własną rękę, również dokonując ekstrakcji w celu zwiększenia stężenia dawki.
Fentanyl dopalacz
Jednak kiedy mowa o fentanylu stosowanym poza kontekstem medycznym, w przeważającej większości mamy do czynienia z pochodnymi takimi jak np. furanylfentanyl czy carfentanyl. Często są one jeszcze mocniejsze od oryginału, koszt produkcji jest podobny więc dilerom bardziej opłaca się obracać jak najmocniejszym.
Fentanyl – działanie
Fentanyl jako opioid dużo mocniejszy od morfiny czy heroiny cechuje się wyjątkowo wysokim ryzykiem nie tylko uzależnienia, ale i przedawkowania. W związku ze szczególnie mocnym działaniem ryzyko uzależnienia również jest wyjątkowo duże. Do efektów niepożądanych zagrażających życiu należy zaliczyć przede wszystkim depresją oddechową czyli wyłączenie ośrodka oddechowego, co skutkuje uduszeniem.
Fentanyl – w czym jest?
Pochodne czyli tak zwane „analogi” fentanylu znajdywane są w depresantach: substancjach opioidowych oraz podrabianych benzodiazepinach. Opioidy to przede wszystkim morfina, heroina czy oksykodon, a benzodiazepiny to alprazolam (xanax) i podobne.
W Stanach Zjednoczonych znane są przypadki wykrycia fentanylu w substancjach z grupy stymulantów (np. w kokainie) czy nawet psychodelików (przynajmniej jedna osoba zmarła po zażyciu fentanylu, który miał być halucynogenem DMT). To zjawisko jednak nie zostało narazie odnotowane w Europie, prawdopodobnie ze względu na znacznie mniejszą skalę handlu opioidami więc i mniejsze ryzyko przypadkowego zanieczyszczenia.
Porównanie śmiertelnych dawek heroiny, karfentanylu i fentanylu
Fentanyl polska – ofiary fentanylu
Wbrew doniesieniom medialnym fentanyl w Polsce nie jest popularną substancją. Przede wszystkim spotykany jest w stosunkowo nielicznej i nierosnącej populacji osób stosujących narkotyki iniekcyjnie (dożylnie). Jest mieszany z heroiną mieszany aby w tani sposób zwiększyć siłę działania. Potęguje to niestety ryzyko przedawkowania.
Jak wynika z raportu GIS, w 2023 roku wszystkich zdarzeń śmiertelnych mogących mieć związek z fentanylem i nowymi substancjami psychoaktywnymi ogółem było 28. Jednak powszechność pozamedycznego użycia leków, w tym co nieuniknione podrabianych, jest niepokojąca. Według badań ESPAD, nawet co 5 lub co 6 nastolatek w Polsce odurzał się lekami.
Fentanyl cena
Cena fentanylu jest zróżnicowana. Plastry pochodzenia farmaceutycznego są dość drogie i kosztują około 150 złotych (źródło: hyperreal.info). Jednak w tabletkach (np. podrabianym oksykodonie) lub proszku można go kupić (najczęściej w formie pochodnej) już za kilkanaście złotych.
Fentanyl zakup
Skąd bierze się fentanyl? Narkotyki mimo że w większości nielegalne nie są trudne do znalezienia. Można je kupić od znajomych czy spotkanych osobiście dilerów, ale też w coraz większym stopniu przez internet. W sieci są dostępne recepty poprzez „automaty receptowe” oraz ogłoszenia w mediach społecznościowych, na komunikatorach (zwłaszcza Telegramie) jak i w tzw. darknecie, szyfrowanym i anonimowym odpowiedniku stron „www”.
Jak rozpoznać fentanyl
Fentanylu nie można rozpoznać gołym okiem, można jednak użyć testów na fentanyl aby stwierdzić lub wykluczyć jego obecność. Kiedy fentanyl jest zmieszany z heroiną, kokainą lub innymi substancjami nigdy nie jest wymieszany równo. Proszek z jednej strony torebeczki może nie zawierać fentanylu podczas gdy proszek z drugiej strony może zawierać zabójczą ilość. Jest niezwykle ważne aby zawsze testować każdą dawkę przeznaczoną do konsumpcji.
Instrukcja jak wykryć fentanyl
Testy na fentanyl
Najlepszy narkotest na fentanyl to paskowy PRO Test na Fentanyl. Użyty zgodnie z instrukcją daje rzetelną (choć nie 100% pewną) informację na temat potencjalnej zawartości fentanylu. Podsumowując, najlepsza oczywiście jest analiza laboratoryjna, ale jeśli zależy nam na szybkich wynikach lub nie mamy dostępu do laboratorium, kluczowe jest aby użyć narkotestów zgodnie z instrukcją. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu, zawsze służymy pomocą.
Polecany narkotest na fentanyl:
Wynik narkotestu nie oznacza, że próbka jest bezpieczna. Żadna substancja nie jest w 100% bezpieczna.