Jak używać krystalicznych odczynników?

W wyniku zmiany przepisów zastąpiliśmy część płynnych odczynników krystalicznymi. „Kryształki” niekoniecznie są dla każdego w pierwszej chwili intuicyjne, w związku z czym publikujemy poniższy poradnik i film instruktażowy. Przestrzeganie instrukcji jest niezbędne aby skorzystać ze wszystkich zalet suchych testów kolorymetrycznych. 

Jak używać krystalicznych odczynników:

  1. Mocno wstrząśnij butelką przed użyciem, następnie uderz ją o miękką powierzchnię aby upewnić się, że żadne kryształki nie utknęły w nakrętce.
  2. Wysyp lub nałóż małą ilość kryształków na drobną próbkę, tak aby ją przykryć.
  3. Możesz spłaszczyć kryształki z próbką dla lepszej reakcji.
  4. Po użyciu przetrzyj suchym ręcznikiem papierowym szyjkę butelki, nakrętkę (i szpatułkę jeśli jej użyto). Unikaj „syndromu chrupiącej nakrętki”, jesli kryształki wejdą pomiędzy butelkę a nakrętkę będą wpuszczać do środka powietrze, co utleni i popsuje odczynnik.
 

Poza procesem nakładania kryształków wszystkie klasyczne instrukcje zostają bez zmian (sprawdź ulotkę).

 
 

Zobacz film jak korzystać z krystalicznych odczynników:

Czym są krystaliczne (suche) odczynniki?

W związku ze wzrostem użycia nielegalnych materiałów wybuchowych Unia Europejska przegłosowała regulację nr 2019/1148 w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych, czyniąc dla osób fizycznych nielegalnym zakup lub posiadanie większości produktów zawierających więcej niż 15% kwasu siarkowego. Kwas siarkowy to główny składnik najpopularniejszych testów: Marquis, Mecke, Mandelin, Liebermann, Froehde i Hofmann, w związku z czym jest teraz przestępstwem w UE kupowanie oraz używanie bez licencji tych odczynników w ich standardowej płynnej wersji.

Chociaż zmiana była podyktowana przepisami wiąże się z nią wiele zalet: 

  • wydłużony okres przydatności do użycia (2 lata minimum)
  • brak konieczności przechowywania w lodówce
  • możliwość precyzyjniejszego dozowania
  • niskie ryzyko oparzenia
  • legalność posiadania
 

Stałe odczynniki zawierają te same substancje co ich płynne pierwowzory, reagują tak samo szybko i tymi samymi kolorami, z tą różnicą że są dodatkowo zawarte w krystalicznej substancji.

Suche odczynniki kolorymetryczne

Krystaliczny odczynnik Hofmann z LSD

Źródło: własne
Mokre odczynniki kolorymetryczne

Płynny odczynnik Hofmann z LSD

Źródło: własne

Wynik narkotestu nie oznacza, że próbka jest bezpieczna. Żadna substancja nie jest w 100% bezpieczna.