INSTRUKCJE Jak przechowywać odczynniki?
Jaki jest okres przydatności do użycia testów?
Wszystkie PRO Testy zawierają najlepsze materiały: wysokiej jakości odczynniki, specjalny chemioodporny plastik, szkło i stal nierdzewna. To wszystko gwarantuje czas przydatności do użycia przynajmniej 1 roku, przy czym odczynniki będą działać dłużej, tylko ze zmniejszoną czułością. Kiedy odczynniki nie będą już świeże wciąż łatwo zinterpretujesz wyniki, zwłaszcza jeśli zachowasz sobie do porównania małą, potwierdzoną wcześniej próbkę
- Odczynniki mają przeciętnie 1 rok przydatności do użycia, z wyjątkiem Mandelina, który najlepiej zużyć przed upływem 12 miesięcy. Okres przydatności do użycia można znacznie przedłużyć stosując prawidłowe metody przechowywania.
- Testy TLC na czystość mają przeciętny okres przydatności do użycia przynajmniej 5 lat i nie muszą być chłodzone. Zamykaj pojemniki szczelnie, jeśli płyny testowe częściowo wyparują mogą zaburzyć wyniki.
- Testy na fentanyl mają termin przydatności do użycia przynajmniej 2 lat i również nie muszą być chłodzone.
Co sprawia, że odczynniki się psują?
Są trzy zjawiska, które przyczyniają się do degradacji odczynników:
- Utlenianie
- Kondensacja
- Wytrącanie
Utlenianie najłatwiej zauważyć w miejscu kontaktu odczynnikiem z plastikiem i widać je głównie po zmianie koloru odczynnika z upływem czasu, spada przy tym czułość. Aby wydłużyć czas przydatności do użycia pilnuj zasad przechowywania podanych dalej poniżej.
Kondensacja ma miejsce kiedy zamrożone odczynniki się ogrzewają i skrapla się wilgoć z powietrza. Wilgoć jest fatalna dla odczynników i powinna być unikana, dlatego do zwykłego użytkownia rekomendujemy przechowywanie w lodówce, a tylko do długoterminowego zamrażarkę. Ehrlich jest jednym z najbardziej wrażliwych testów.
Wytrącanie widać po czasie kiedy na dole butelki zbiera się osad. Wstrząśnij zakręconym odczynnikiem Mandelinem przed użyciem. Unikaj wstrząsania innych szklanych butelek, w kroplomierzu zawsze będzie najbardziej zdegradowana kropla odczynnika, lepiej ją wylać niż wymieszać.
Jak przechowywać odczynniki?
Aby wydłużyć czas przydatności do użycia odczynników przechowywuj je w pozycji stojacej w chłodnym, ciemnym miejscu. Lodówka jest najlepsza – niskie temepratury spowalniają degradację.
Podstawowe instrukcje przechowywania:
- Przechowuj butelki w pozycji stojącej
- Trzymaj odczynniki w lodówce lub w innym chłodnym ciemnym miejscu
- Tylko do wydłużonego przechowywania (ponad 12 miesięcy) rekomendujemy trzymać wszystkie odczynniki w zamrażarce (poza Liebermannem)
- Zawsze ogrzej odczynniki do temperatury pokojowej przed użyciem

Zestaw odczynnika Marquis
Jak sprawdzić czy odczynnik się nie przeterminował?
- Sprawdź dowolną substancję i porównaj reakcję z instrukcjami. Najłatwiej użyć aspiryny z odczynnikiem Marquisa, który powoli barwi się na róż/czerwień.
- Przechowaj próbkę do porównania później w razie wątpliwości. Jeśli próbka kontrolna zareaguje, odczynnik nadal działa.
Odczynniki sprawdzają OBECNOŚĆ, ale nie CZYSTOŚĆ ani ILOŚĆ substancji. Użyj różnych narkotestów w celu większej precyzji badania, 90% domieszek zareaguje z 1 z 3 testów, a 95% z 1 na 5. Aby poznać pełny skład użyj dodatkowo testu na czystość. Pozytywny czy negatywny wynik nie oznacza, że próbka jest bezpieczna. Żadna substancja nie jest w 100% bezpieczna.