Skip to content

🇪🇺 100% legalne i bezpieczne zgodnie z dyrektywą UE 2019/1148. Dowiedz się więcej…

Łatwe w użyciu

Niezbędne akcesoria w zestawie

Wyniki gwarantowane

Darmowa aplikacja i pomoc

Starczy na długo

Zaprojektowane na całe lata

30 dni na zwrot

Zwracamy za nieużyte testy

🇺🇦 Wspieramy Ukrainę

5% zysków trafia do PAH

INSTRUKCJE Jak przechowywać odczynniki?

Jaki jest okres przydatności do użycia testów?

Wszystkie PRO Testy zawierają najlepsze materiały: wysokiej jakości odczynniki, specjalny chemioodporny plastik, szkło i stal nierdzewna. To wszystko gwarantuje czas przydatności do użycia przynajmniej 1 roku, przy czym odczynniki będą działać dłużej, tylko ze zmniejszoną czułością. Kiedy odczynniki nie będą już świeże wciąż łatwo zinterpretujesz wyniki, zwłaszcza jeśli zachowasz sobie do porównania małą, potwierdzoną wcześniej próbkę 

 • Odczynniki mają przeciętnie 1 rok przydatności do użycia, z wyjątkiem Mandelina, który najlepiej zużyć przed upływem 12 miesięcy. Okres przydatności do użycia można znacznie przedłużyć stosując prawidłowe metody przechowywania.
 • Testy TLC na czystość mają przeciętny okres przydatności do użycia przynajmniej 5 lat i nie muszą być chłodzone. Zamykaj pojemniki szczelnie, jeśli płyny testowe częściowo wyparują mogą zaburzyć wyniki.
 • Testy na fentanyl mają termin przydatności do użycia przynajmniej 2 lat i również nie muszą być chłodzone.

Co sprawia, że odczynniki się psują?

Są trzy zjawiska, które przyczyniają się do degradacji odczynników:

 • Utlenianie
 • Kondensacja
 • Wytrącanie

Utlenianie najłatwiej zauważyć w miejscu kontaktu odczynnikiem z plastikiem i widać je głównie po zmianie koloru odczynnika z upływem czasu, spada przy tym czułość. Aby wydłużyć czas przydatności do użycia pilnuj zasad przechowywania podanych dalej poniżej.

Kondensacja ma miejsce kiedy zamrożone odczynniki się ogrzewają i skrapla się wilgoć z powietrza. Wilgoć jest fatalna dla odczynników i powinna być unikana, dlatego do zwykłego użytkownia rekomendujemy przechowywanie w lodówce, a tylko do długoterminowego zamrażarkę. Ehrlich jest jednym z najbardziej wrażliwych testów.

Wytrącanie widać po czasie kiedy na dole butelki zbiera się osad. Wstrząśnij zakręconym odczynnikiem Mandelinem przed użyciem. Unikaj wstrząsania innych szklanych butelek, w kroplomierzu zawsze będzie najbardziej zdegradowana kropla odczynnika, lepiej ją wylać niż wymieszać.

Jak przechowywać odczynniki?

Aby wydłużyć czas przydatności do użycia odczynników przechowywuj je w pozycji stojacej w chłodnym, ciemnym miejscu. Lodówka jest najlepsza – niskie temepratury spowalniają degradację.

Podstawowe instrukcje przechowywania:

 • Przechowuj butelki w pozycji stojącej
 • Trzymaj odczynniki w lodówce lub w innym chłodnym ciemnym miejscu
 • Tylko do wydłużonego przechowywania (ponad 12 miesięcy) rekomendujemy trzymać wszystkie odczynniki w zamrażarce (poza Liebermannem)
 • Zawsze ogrzej odczynniki do temperatury pokojowej przed użyciem
Odczynnik Marquisa

Zestaw odczynnika Marquis

Jak sprawdzić czy odczynnik się nie przeterminował?

 • Sprawdź dowolną substancję i porównaj reakcję z instrukcjami. Najłatwiej użyć aspiryny z odczynnikiem Marquisa, który powoli barwi się na róż/czerwień.
 • Przechowaj próbkę do porównania później w razie wątpliwości. Jeśli próbka kontrolna zareaguje, odczynnik nadal działa.

Odczynniki sprawdzają OBECNOŚĆ, ale nie CZYSTOŚĆ ani ILOŚĆ substancji. Użyj różnych narkotestów w celu większej precyzji badania, 90% domieszek zareaguje z 1 z 3 testów, a 95% z 1 na 5. Aby poznać pełny skład użyj dodatkowo testu na czystośćPozytywny czy negatywny wynik nie oznacza, że próbka jest bezpieczna. Żadna substancja nie jest w 100% bezpieczna.

5% zniżki
Innym razem
Prawie!
Biblia odczynników
Zonk
Nie tym razem
5% zniżki
Nie tym razem
Prawie!
10% zniżki
Zonk
Pech
Zakręć kołem i wygraj!
Każdy wygrywa! Podaj swój adres email i zakręć kołem. To Twoja szansa na zniżkę.
 Zasady:
 • Jedna gra na osobę
 • Podając swój email zgadzasz się na otrzymywanie informacji handlowych od Chemical Safety sp. z o.o.